Go to Top

MANDRA MTB RACE 2014

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Την Κυριακή 06/04/2014, με εκκίνηση και τερματισμό την Κιάφα στην Μάνδρα Αττικής έγινε ο αγώνας ορεινής ποδηλασίας με την ονομασία MANDRA MTB RACE 2014, υπό την αιγίδα του δήμου Μάνδρας-Ειδυλλίας.

mtv-mandra-62Συμμετείχαν  96 αθλητές, μεταξύ αυτών και  «δυνατά ονόματα» από τον χώρο  της ορεινής ποδηλασίας με αποτέλεσμα ο συναγωνισμός να είναι πολύ έντονος.

Η πρόγνωση για καταιγίδα δεν ήρθε ποτέ και έτσι ο αγώνας έγινε με τις καλύτερες συνθήκες, τόσο για τους αγωνιζομένους, όσο και για όσους παρευρέθηκαν σαν θεατές.

Η εκκίνηση για την διαδρομή των 30 χιλ. που ήταν σε τρεις στροφές των 10χιλ. δόθηκε στις 11:15 και ήταν  ένα κοκτέιλ από  μονοπάτια της περιοχής ενωμένα με δασικούς δρόμους, που πολύ όμορφα είχαν συνδυάσει τα παιδιά της Protek Club Μάνδρας.MANDRA-MTB-RACE-2014-78

Για την διαδρομή Fun είχε σχεδιαστεί στροφή των 7 χιλιομέτρων που οι αθλητές έκαναν δυο φορές. Η εκκίνηση  δόθηκε δέκα λεπτά αργότερα.

Στην μεγάλη διαδρομή νικητής γενικής αναδείχτηκε ο Γρηγόρης Καλογερόπουλος με χρόνο 1:42:34, με δεύτερο τον Ευάγγελο Βεργόπουλο με χρόνο 1:45:44 και τρίτο τον Δημήτρη Ροβάκη με χρόνο 1:48:52.

Τα αποτελέσματα στις επιμέρους κατηγορίες έχουν ως εξής: Α1 (18 – 29 ετών): Πρώτος  τερμάτισε ο Γρηγόρης Καλογερόπουλος, με δεύτερο τον Αναστάσιο Παπαναστασίου και τρίτο  τον Μάρκο Κουφοπαντελή.
Στην Α2 (30 – 39 ετών): Πρώτος τερμάτισε ο Ευάγγελος Βεργόπουλος, με δεύτερο τον Μιχάλη Παπασάββα και τρίτο  τον Γιάννη Ματθαιάσο.
mtv-mandra-23Στην Α3 (40 – 49 ετών): Πρώτος  τερμάτισε ο Δημήτρης Ροβάκης , με δεύτερο τον Λευτέρη Ματσούκα και τρίτο  τον Κώστα Μουρίκη.
Στην Α4 (50  και πάνω  ετών): Πρώτος  τερμάτισε ο Γεώργιος Γκίνης , με δεύτερο τον Αντώνη Κούρτη και τρίτο  τον Χρήστο Ρουσίδη.

Στις γυναίκες η μοναδική συμμετοχή ήταν εκείνη της Ιωάννας Ρηγοπούλου που τερμάτισε με δύο στροφές σε χρόνο 1:59:12.

Στον αγώνα Fun Race τα αποτελέσματα έχουν ως εξής: Πρώτος τερμάτισε ο Besar Isufaj με χρόνο 1:07:54, με δεύτερο τον Μιχάλη Κατρή με χρόνο 1:10:31 και τρίτο τον Σπύρο Τζιτζικάκη  με χρόνο 1:11:07.

MANDRA-MTB-RACE-2014-29Παράλληλα με τον αγώνα, από την Ευζωία wellness activities  στον χώρο της εκκίνησης, διοργανώθηκε για τα παιδιά ένα mini adventure camp καθώς και ένα μικρό κυνήγι θησαυρού.

Ευχαριστούμε θερμά τον δήμο Μάνδρας-Ειδυλλίας, το τμήμα Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού κλιμακίου Πειραιά για  τη πολύτιμη  βοήθειά τους, καθώς και τον φωτογράφο του αγώνα Γιάννη Στάθη.

Ευχαριστούμε επίσης τους υποστηρικτές στον αγώνα μας που ήταν οι: Δήμος Μάνδρας-Ειδυλλίας,  http://www.bizart.gr/ ,  http://www.wish-bars.gr/, http://www.vikoswater.gr/,   http://www.dynocycles.com/, http://www.naturapharm.gr.