Go to Top

Δρόμος του Ταχυδρόμου 2021

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Δρόμος του Ταχυδρόμου 2021, έγινε για όγδοη χρονιά, υπό την αιγίδα του δήμου Κεντρικών Τζουμέρκων, την Κυριακή στις 31/10/2021.

Είναι ένας απαιτητικός μαραθώνιος ασφάλτινος  αγώνας δρόμου 44,5 χιλιομέτρων, με την ονομασία ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΥ

Παράλληλα έγιναν και ο  ημιμαραθώνιος αγώνας 25,5 χιλιομέτρων καθώς επίσης και ο μικρός αγώνας (fun race) 8,5 χιλιομέτρων, με κοινή εκκίνηση και τερματισμό το Κέντρο Άθλησης και Αναψυχής στο χωριό Άγναντα Άρτας.

Την ημέρα του αγώνα οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές.
Τόσο το ελαφρύ αεράκι, όσο και η θερμοκρασία που δεν ξεπέρασε τους 15 βαθμούς ήταν σύμμαχος και έτσι έγιναν και δυο ρεκόρ διαδρομής.

Το ένα στην απόσταση των 8,5 χιλιομέτρων από τον Αλεβίζο Παναγιώτη με χρόνο 00:34:20 και το άλλο στην μαραθώνια απόσταση των 44,5 χιλιομέτρων από τον Αναστάσιο Τομαρά με χρόνο 3:21:42.

Οι τρεις πρώτοι νικητές και νικήτριες στην μαραθώνια διαδρομή των 44,5 χιλιομέτρων ήταν:
Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Αναστάσιος Τομαράς με χρόνο 3:21:42 με νέο ρεκόρ διαδρομής.
Στην δεύτερη θέση ήταν  ο Πέτρος Τυρολόγος με χρόνο 3:42:04 και τρίτος τερμάτισε ο Αλέξιος Ανδρούτσος με χρόνο 4:01:07.
Η μοναδική γυναίκα που ολοκλήρωσε αυτή την σκληρή διαδρομή ήταν η Γεωργία Σιώζου με χρόνο 4:39:01.

Στην απόσταση των 25,5 χιλιομέτρων τερμάτισε πρώτος με χρόνο 1:49:32 ο Κοσμάς Κωνσταντινίδης, στη δεύτερη θέση  με χρόνο 1:50:20 τερμάτισε ο Περικλής Ασπρούδης και τρίτος τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Μπαρμπούτης  με χρόνο 1:52:15.

Στις γυναίκες πρώτη πέρασε την γραμμή του τερματισμού η Χαιροπούλου Δήμητρα  με χρόνο 2:11:59 και στη δεύτερη θέση η Μαρίνα Οικονόμου με χρόνο 2:31:52.

Στην απόσταση των 8,5 χιλιομέτρων τις τρεις πρώτες θέσεις ανδρών και γυναικών βραβεύτηκαν οι εξής:
Πρώτος νικητής ο Παναγιώτης Αλεβίζος και με νέο ρεκόρ διαδρομής και χρόνο 00:34:20.
Δεύτερος τερμάτισε ο Αρλέτος Θεόδωρος με χρόνο 00:37:25 και τρίτος τερμάτισε ο Μέτσικας Νικόλαος με χρόνο 00:43:13.
Στις γυναίκες η κατάταξη έχει ως εξής:
Στην πρώτη θέση τερμάτισε η Τζοβάρα Μαρία με χρόνο 00:44:44, δεύτερη θέση η Κουρεμένου Αγγελική με χρόνο 00:46:20 και στην τρίτη θέση η Αγγέλη Αρετή με χρόνο 00:48:32.

Στις απονομές για τις βραβεύσεις των αθλητών, μας έκαναν την τιμή και  παρευρέθησαν, ο Υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και τροφίμων Βουλευτής Ν. Άρτας κ. Γεώργιος Στύλιος, ο Δήμαρχος Κεντρικών Τζουμέρκων κ. Χασιάκος Χρήστος, ο Αντιδήμαρχος κ. Ριζάκης Παναγιώτης, ο Αντιδήμαρχος κ. Στασινός Γεώργιος, η Πρόεδρος της Κοινωφελούς επιχείρησης του δήμου κα. Χαρά Βρατσίτσα, ο Πρόεδρος της τοπικής κοινότητας  Αγνάντων κ. Παππάς Κωνσταντίνος, ο Περιφερειακός σύμβουλος κ. Φώτης Φώτιος, ο Πολιτευτής Νέας Δημοκρατίας κ. Ντίνος Παπαδημητρίου, ο Πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Καταρράκτη κ. Αθανάσιος Σαλαμούρας τους οποίους και ευχαριστούμε.

Ευχαριστούμε θερμά για την παρουσία τους και για την συνδρομή τους στην ασφάλεια των διαδρομών μεταξύ των σταθμών την ειδική ομάδα ΔΟΑΚ του δήμου Αρταίων.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους συγχωριανούς και μη που μας βοήθησαν στελεχώνοντας τις θέσεις των  σταθμών ανεφοδιασμού, όπως τον Νίκο Κούκο και Βασίλη Τάτση, τον Θωμά Τατσώνα, τον Ηλία Πιπίδη, την Ιφιγένεια Γκατζούδη, την Ανδριάνα Παχύ, όπως επίσης και την ομάδα που στελέχωσε την γραμματεία Κωνσταντίνα Αναστασίου, Ναταλία Παππά, Βούλα Αποστόλου καθώς και την μικρή Μαργαρίτα.

Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στο γιατρό του αγώνα κ. Άκη Ναυρόζογλου καθώς και το Ioannina Ambulance για την υγειονομική κάλυψη του αγώνα.

Ευχαριστούμε τη Βασιλική Αναστασίου και το  Γεώργιο Κώστα που με τα οχήματά τους κάλυψαν όλη τη διαδρομή ως υποστήριξη στους τελευταίους αθλητές.
Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Δημήτρη Παπαγιάννη που εκτός από κριτής κάλυψε με τον φωτογραφικό του φακό στιγμές από την προσπάθεια των αθλητών.